Marka Tescil
Markanızın etkin olarak korunabilmesi için Türk Patent Enstitüsü nezdinde tescil işlemlerinin yaptırılması gerekmektedir. Ticaret ünvanınız, markanızın etkin bir şekilde kullanılmasına olanak sağlamamaktadır.

Marka Nedir ?
Marka, bir teşebbüsün mal veya hizmetlerini bir başka teşebbüsün mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretleri içerir.

Markamı Neden Tescil Ettirmeliyim ?
Türk Patent Enstitüsü'nce tescil edilmemiş olan markanız yasal olarak size ait değildir. Türk Patent Enstitüsü'nde tescil müracaatları başvuru tarihine göre işlem görmekte olduğundan,koruma altına alınmamış marka, hak sahibi tarafından tanıtılmaya çalışıldığı dönemde, başka bir başvuru sahibi tarafından tescil altına alınabilmekte ve bu durumda hak sahibinin yasal yollara müracaat ederek hakkını ispat etmesi gerekmektedir. Böyle bir hak hırsızlığı ile karşılaşılması, gerçek hak sahibinin ya markasından vazgeçmesine ya da maddi ve manevi açıdan yıpranmasına neden olmaktadır. Marka sahiplerinin kullanmakta oldukları markalar ile ilgili çok büyük yanılgıya düştükleri bir diğer husus da ticaret unvanları dır. Ticaret unvanlarında yer alan ve sahiplerince marka olarak kullanılan ibareler, ticaret siciline kayıt ettirilmiş olmakla 556 sayılı markaların korunması hakkında KHK hükümlerince korunmamaktadır.
2008-2014 Copyright Arşiv Patent Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. // Project | MediaCity