Yurtdışı Marka Tescil İşlemleri
Türkiye’nin dışa açık bir ülke olması nedeniyle sadece Türkiye’de değil Türkiye dışında da Türk firmaları yaygın olarak marka tescil işlemleri yapmaktadır. Bu nedenle yurtdışında marka tescili özellikle ihracatçı şirketler için büyük önem taşımaktadır.
Tescilli bir markanın yurtdışında mevcut olup olmadığı ancak yurtdışı marka araştırması ile tespit edilebilir. Patentcim.com üzerinden danışmanınıza ulaşarak dünyanın tüm ülkelerinde markanızı araştırabilirsiniz.

Her marka ancak tescil edildiği ülkede geçerlidir. Marka ne kadar tanınmış olursa olsun herhangi bir ülkede geçerli kanunlara uygun olarak tescil edilmediği müddetçe markanın korunması mümkün olmayacaktır. Yurtdışında faaliyeti bulunan şirket ve şahısların ilgili ülkelerde markalarını tescil ettirmeleri gereklidir. Zira özellikle uluslar arası fuar ve sergilerde tescilsiz marka sahipleri zor durumda kalabilmektedir. Uluslar arası anlaşmalar sayesinde yurtdışında marka tescili yaptırmak daha az maliyet ve zaman harcanarak mümkün olmaktadır.
Türkiye’nin de üyesi olduğu bir takım anlaşma ve protokoller sayesinde uluslar arası marka tescili tek bir merkezden yönetilmekte ve maliyetler düşmektedir. 

Topluluk Markası: OHIM (İç Pazarda Uyum Sağlama Ofisi) tarafından yürütülen ve Avrupa Birliğine bağlı 27 ülkenin üye olduğu toplu marka tescil sistemidir. Tek bir başvuru ile 27 Avrupa Birliği ülkesinde tescil olanağı sağlar.

 

2008-2014 Copyright Arşiv Patent Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. // Project | MediaCity